• Where is Santa? – turniej dla kl.I

          • Where is Santa? - pod takim hasłem 8-go grudnia odbyła się VI edycja Turnieju Języka Angielskiego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

            Każdą klasę reprezentowały 5-osobowe drużyny, które wykazały się perfekcyjną znajomością języka angielskiego, zręcznością oraz sprytem. A co dokładnie działo się podczas turnieju? Klasy 1a oraz 1b rywalizowały ze sobą, rozwiązując zagadki związane z postacią św. Mikołaja. Zobaczcie sami:

            • Ulubiona pizza Mikołaja – uczniowie komponowali pizzę według jego przepisu.
            • Trening Mikołaja – pierwszaki wzięły udział w ćwiczeniu na celność – rzut prezentem do komina
            • Rudolf i jego nos – czy znacie niezwykłą moc nosa jednego z reniferów? Nasi uczniowie wypróbowali tą umiejętność podczas konkursu, podświetlając ukryte obrazki i odgadując ich nazwy w j. angielskim
            • Poszukiwany! - Mikołaj, aby poruszać się po naszym mieście niezauważonym, przebrał się! Dzieci bezbłędnie stworzyły plakat z jego podobizną.
            • Dzień z życia Mikołaja – pierwszaki ułożyły puzzle i dowiedziały się, jak wygląda plan dnia Mikołaja, okazuje się, że to bardzo pracowity starszy pan!
            • Ciasteczko i mleko dla Mikołaja – sztafeta z talerzykiem i ciasteczkiem dla Mikołaja okazała się świetną zabawą dla naszych pierwszoklasistów.

            Poziom był wyrównany do końca, potrzebna, więc była dogrywka, która wyłoniła zwycięzcę. Jednak nie miejsce na podium było w tym spotkaniu najważniejsze! Wszyscy obecni na sali - i młodsi i starsi świetnie się bawili. Jak się później okazało naszym rozgrywkom przyglądał się z ukrycia Mikołaj, który w asyście pani dyrektor Alicji Dubel, podsumował spotkanie wręczając medale i nagrody. Było mnóstwo koloru czerwonego, pozytywnej energii a spędzone tam chwile wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.

            Przedstawiamy wyniki turnieju:

            Klasy 1:

            I miejsce: klasa 1b

            II miejsce: klasa 1a

            To niezwykłe wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu drużyny pomocników św. Mikołaja w składzie: A. Dybzińska, M. Szczepanek, A. Hadło, S. Perzyńska, M. Olszewska, E. Iwaniec, A. Morawska, B. Rekiel, A. Sokalska-Wosiek oraz A. Ciupik.

             Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!

            Ho! Ho!

          • 3a w krainie afrykańskich bębnów

          • Uczniowie klasy 3 mieli okazję uczestniczyć z niezwykłych warsztatach muzycznych, w trakcie których poznali bębny Djembe i Bongosy. Nauczyli się rytmów pochodzących przede wszystkim z Afryki oraz podstaw aranżacji utworów perkusyjnych.

            Największą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia rytmu przy pomocy oryginalnych i niespotykanych instrumentów. Wspólne muzykowanie było doskonałą integracją grupy.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

          • Gramy w Ręczną

          • Na zakończenie zajęć projektowych „Gramy w Ręczną” w sobotę 9 grudnia odbył się wojewódzki turniej piłki ręcznej dla klas 1-3. „Siódemka była reprezentowana przez najlepszy i najmłodszy graczy w „szczypiorniaka”. Do Puław przyjechały drużyny z całego województwa lubelskiego. Rywalizacja była zacięta, a nasze maluchy walczyły jak lwy. Po dwóch zwycięstwach i dwóch porażkach zajęły wysokie piąte miejsce. Serdecznie gratulujemy drużynie, która rokuje duże nadzieje na przyszłość. „Jesteście Wielcy”. Było super!!!! Gratulacje! Gratulacje! Gratulacje!

            Tekst i zdjęcia: J. Bekas

          • Uczniowie klasy 1b na wyjątkowym koncercie

          • 8 grudnia 2023r. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w niezapomnianym bajkowym koncercie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

            Wspaniali muzycy zaprosili nas w magiczną podróż dźwięków połączoną z magią bajek: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”.

            Tekst i zdjęcia: Anna Pintal

          • Kl. 2a na warsztatach świątecznych w ZDK

          • 7 grudnia 2023r. uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach świątecznych w Zamojskim Domu Kultury.

            Podczas zajęć dzieci poznały polskie tradycje bożonarodzeniowe oraz własnoręcznie wykonały świąteczne wianki. Jedyne w swoim rodzaju, pachnące jedliną, zachwycały swoim urokiem.

            Podczas świąt Bożego Narodzenia będą doskonałą ozdobą, budującą wyjątkowy nastrój bliskości i wzajemnej życzliwości.

            Tekst i zdjęcia: Bożena Greszta, Agnieszka Burak

          • Szachy drużynowe

          • W ubiegłym tygodniu odbyły się drużynowe zawody szachowe w Szkole Podstawowej Nr 6.

            Zawody odbywały się w ramach współzawodnictwa sportowego Szkolnego Związku Sportowego. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach: dzieci i młodzieży. Mimo zaciętej gry szachowej ostatecznie oba zespoły młodszy i starszy zajęły czwarte miejsce. Gratulacje uczestnikom za podjęcie wyzwania.

            Tekst i zdjęcia: J. Bekas

          • Wizyta 6a w Escape Room

          • Z okazji mikołajek uczniowie 6a udali się do Escape Room, aby sprawdzić się w rozwiązywaniu logicznych zagadek. Wszystkim grupom udało się rozwiązać łamigłówki a przy tym fajnie się bawić.

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Spotkanie z podróżnikiem – Japonia.

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem.

            Pan Grzegorz Chachura, przedstawiciel grupy „Trzask”, opowiadał o Japonii.

            Pojawiły się elementy geografii i historii tego kraju oraz wiele ciekawostek związanych ze zwyczajami mieszkańców Japonii. Opowieść wzbogacały slajdy i rekwizyty.

            Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

          • Uczymy się od siebie, czyli klasy 5 uczą o Szkocji w klasach 3

          • W ramach obchodów Dnia Szkockiego uczniowie kl.5b przygotowali projekty o tym kraju i prezentowali je w swojej klasie.

            Reprezentantki z poszczególnych grup projektowych (Patrycja Blaszka, Alicja Derkacz, Pola Jaeschke i Julia Hałas) postanowiły podzielić się swoją imponującą wiedzą i przeprowadziły prezentacje o Szkocji dla młodszych kolegów i koleżanek z klas 3.

            Oprócz plakatów i prezentacji medialnej, dziewczyny dzieliły się ciekawostkami na temat Szkocji i przeprowadziły quiz angażujący wszystkich uczniów. 'Trzeciaki' chętnie brały udział w lekcji, przygotowały też wcześniej na lekcji j. angielskiego flagi szkockie i projekty na ten temat.

            Zarówno prowadzący lekcję jak i uczniowie świetnie się bawili, a pod koniec lekcji padło pytanie 'Czy w przyszłym roku też nas odwiedzicie?'

            Tekst i zdjęcia; A.Szuwara

          • Mikołajki na sportowo

          • Jak co roku, w naszej szkole z okazji mikołajek odbył się Sportowy Turniej Mikołajkowy dla najmłodszych uczniów. Sportowe zmagania rozpoczęły się od występu dziewczynek z klasy 6c tańczących układ choreograficzny z pomponami. W atmosferze zabawy i w świątecznym nastroju „pierwszaki" rywalizowali w sportowych konkurencjach tj. dekorowanie choinki, pakowanie prezentów, bieg z workiem świętego Mikołaja. Na zakończenie wesołej zabawy wszyscy otrzymali słodką nagrodę.

            Tekst: I.Więsyk, R. Witkowski, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

          • Miejskie inspiracje - ścieżki rowerowe

          • 6 grudnia uczniowie z ZSP nr 1 "Ekonomik" zaprezentowali uczniom klas 4 naszej szkoły swój film, nakręcony w ramach  programu profilaktycznego „Miejskie inspiracje – bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych". Uczniowie opowiadali również o zasadach bezpiecznego korzystania ze ścieżek rowerowy w naszym mieści. 

            Bardzo dziękujemy za prezentację.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu.

          • Klasa 7b na warsztatach świątecznych w ZDK

          • Uczniowie klasy 7b spędzili „mikołajki” spędzili w tym roku w Zamojskim Domu Kultury na świątecznych warsztatach. Na początku panie prowadzące zapoznały  uczestników z symboliką ozdób choinkowych, po czym młodzież samodzielnie wykonała przepiękne wieńce z żywych gałązek, udekorowane wykonanymi przez siebie ozdobami. Zabawa była wspaniała- nie obyło się bez psikusów! Dopełnieniem udanych zajęć była oczywiście podróż powrotna do szkoły- kule śnieżne „poszły w ruch”! Wszyscy zadowoleni, niektórzy przemoczeni, wrócili na lekcje.

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

          • Kl. 5a na świątecznych warsztatach w ZDK

          • 6 grudnia 2023 r. uczniowie z kl.5a wzięli udział w świątecznych warsztatach zorganizowanych przez Zamojski Dom Kultury.

            Na początku panie prowadzące opowiedziały o bożonarodzeniowych tradycjach ozdabiania domów, o symbolice świątecznych ozdób i znaczeniu poszczególnych elementów wieszanych na choinkach.

            Potem każdy z uczestników stworzył inspirowane dawnymi zwyczajami ozdoby – malowane domki z orzechów, gwiazdy i piękne bożonarodzeniowe wianki.

            Tekst i zdjęcia: E. Wilczyńska-Krawiec

          • Mikołajkowe zadania matematyczne

          • Co ma wspólnego Mikołaj z matematyką? Bardzo dużo!!! Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły. Matematyczni - świąteczny  Escape Book to rewelacyjna lekcja matematyki. 

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Grudniowa wycieczka klas czwartych

          • Uczniowie klas czwartych zwiedzili zabytkowy Sandomierz – Bramę Opatowską, Ratusz, Zamek. Odbyli spacer przepięknym, lessowym wąwozem. W zbrojowni odbyła się niezwykła lekcja historii. Przebrani w kostiumy uczniowie odegrali kilka ważnych scen z historii miasta.

            Później udali się do Nowej Dęby, do Muzeum Bombki Choinkowej. Byli pod ogromnym wrażeniem przepięknych ozdób, świateł i  choinek. Wszystko wyglądało jak w bajce. Dzieci zobaczyły całą linię produkcyjną  - od rozgrzewania szkła i wydmuchiwania bombek do ręcznej ich dekoracji. Potem były warsztaty plastyczne, każdy mógł wykonać swoją bombkę. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkową ozdobę ze swoim imieniem.

            To była fantastyczna wycieczka.

            Tekst i zdjęcia: M. Majewska

          • Dzień Szkocki

          • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się Dzień Szkocki, zorganizowany z okazji imienin św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji.

            Podczas kilkudniowych obchodów tego święta uczniowie zaangażowali się w kilka ciekawych projektów.

            W wielu klasach odbyły lekcje kulturowe na temat Szkocji.

            Uczniowie kl.5b przygotowali projekty o tym kraju i prezentowali je w swojej klasie.

            Reprezentantki z poszczególnych grup projektowych podzieliły się swoją imponującą wiedzą i przeprowadziły lekcje o Szkocji dla młodszych kolegów i koleżanek z klas 3.

            Działała również kawiarenka szkocka, gdzie można było zjeść ciasta typowe dla tego kraju, przygotowane wcześniej przez uczniów. Najczęściej pieczonym ciastkiem były słynne Shortbread, ale nie zabrakło również innych szkockich przysmaków takich jak Toffee Sticky Pudding czy Scottish Tablet. Kawiarenką zajmowały się Karolina Banucha i Basia Iskrzak z 7a.

            Niektórzy uczniowie zaakcentowali ten dzień wkładając ubrania lub dodatki ze szkockim motywem kraty, a inni, tak jak Dominik Wilk z kl.8a postawili na pełny szkocki strój.

            Tekst i zdjęcia: L. Mróz

          • Debata

          • 4 grudnia 2023r. w sali konferencyjnej LSCDN odbyła się szkolna debata o wewnątrzszkolnym ocenianiu. W dyskusji o roli oceny i jej wpływie na motywację wzięli udział przedstawiciele uczniów klas 1-8, rodzice i nauczyciele.

            Spotkanie poprowadziła pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły, która zaprezentowała przepisy prawa oświatowego i wspólnie z p. Iwoną Zgnilec była moderatorem dyskusji. Podczas debaty poruszono kwestie informacji, jaką daje ocena cyfrowa, alternatywnych metod sprawdzania wiedzy i form oceny pomagających uczniom w uczeniu się.

            Obrady były bardzo owocne i zapowiadają zmiany w SP nr 7.

            Tekst i zdjęcia: I. Zgnilec

          • Projekt matematyczny -„Procenty w sklepie, w banku i w domu”

          • Uczniowie klasy 7a wzięli udział w projekcie matematycznym na temat: „Procenty w sklepie, w banku i w domu”.

            Celem tego długoterminowego zadania dla grup było zapoznanie się z najważniejszymi zjawiskami spotykanymi w życiu codziennym i związanymi z procentami, a następnie przekazanie ich w dowolnej formie reszcie klasy.  

            W czasie prezentacji prac, dowiedzieliśmy się między innymi:

            - co to jest  cena netto, brutto, detaliczna i hurtowa, a  co to jest marża, akcyza i VAT.

            - po co sklepy stosują promocje i rabaty, a po co podwyżki cen towarów,

            - jak wyglądają ogłoszenia o promocjach w sklepach,
            - co to jest podatek, po co płacimy podatki i co się z nimi dzieje,

            - rys historyczny zbierania podatków , a w tym co oznaczają nazwy: dziesięcina, podymne, myto, świętopietrze,
            - co to jest zeznanie podatkowe i kiedy się je wypełnia, czym jest PIT i jakie są jego rodzaje.
            - na czym polega kredy, co to jest oprocentowanie kredytu,
            - co to jest ROR, lokata a'vista i lokata terminowa,
            - jakie są oprocentowania lokat i kredytów w bankach.

            W życiu codziennym często  na wystawach, w reklamach, w gazetach i wielu innych miejscach można zobaczyć napisy zawierające symbol %.  Uczniowie już wiedzą  co on oznacza i już  na pewno nie dadzą  się nabrać na "super atrakcyjny kredyt"  albo "prawie darmowe” zakupy ze względu na sezonową obniżkę lub wyprzedaż towaru.  Dowiedzieli się również jak rozsądnie podejmować decyzje dotyczące kredytów, oszczędzania, zakupów i poznali zasady płacenia podatków.

            Większość grup przygotowała prezentacje multimedialne w PowerPoinie na wybrane  tematy,  były też plakaty. Jednak  najbardziej w pamięć zapadła prezentacja w formie przedstawienia,  w czasie którego można było zapoznać się nie tylko informacją na temat podatków, ale również z formą ogłaszania o ich potrzebie (nie było jeszcze Internetu ani innych mediów),  a także sposobem pobierania ich od ludności.

            Gratuluję uczniom wysiłku i zaangażowania.

            Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka

          • Projekt edukacyjny uczniów klasy 3a „Drzewa”

          • Klasa 3a realizowała projekt, którym głównym bohaterem było drzewo.

            Uczniowie nie tylko kształtowali umiejętność rozpoznawania gatunków drzew, ale także poznali części drzewa w języku angielskim, opisali liście na edukacji polonistycznej, wykonali kreatywne prace na zajęciach plastycznych. Na edukacji przyrodniczej poznali szczegółowo warstwy lasu, wykonali notatkę graficzną z zaznaczeniem każdej warstwy, oznaczyli w nich rośliny i zwierzęta. Aby łatwiej zapamiętać zdobytą wiedzę, zbudowali warstwowy model lasu. Pracując w zespołach stworzyli z plasteliny zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy oraz przykleili roślinność charakterystyczną dla danej warstwy. Następnie warstwy te zostały połączone i utworzono model warstwowy lasu. Na zakończenie cyklu zajęć z lekturą „Drzewo do samego nieba” uczniowie wykonali pudełka, w których umieścili wszystkie skarby związane z omawianą książką. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem w trakcie trwania projektu.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

          • Kl. 2c uczestniczy w warsztatach bożonarodzeniowych

          • 1 grudnia 2023r. uczniowie klasy 2c pod opieką wychowawcy pani Iwony Sarzyńskiej oraz pani Magdaleny Olszewskiej udali się do Zamojskiego Domu Kultury, aby wziąć udział w świątecznych warsztatach. Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się jakie rodzaje drzew iglastych wykorzystywane są do wykonania pięknych wianków bożonarodzeniowych na drzwi i stoły wigilijne. Dzieci obejrzały prezentację, w trakcie której dowiedziały się, że podłaźniczkę robiono z wierzchołka choinki odwróconego do góry nogami, przyozdabiano bibułą, cukierkami, jabłkami, orzechami, a pająk, przepiękna, kolorowa ozdoba zawieszana pod sufitem była ozdabiana opłatkiem. Nadszedł czas, kiedy dzieci mogły wykazać się kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Malowały orzechy zamieniając je w jabłka, truskawki oraz małe domki. Na drewnianych kółkach za pomocą drucików przymocowały jodłowe gałązki. W twórczej atmosferze, z pomocą pań prowadzących i wychowawców ozdabiały wianki, które zabrały do swoich domów. Podekscytowane i zadowolone dzieci wróciły do szkoły. Dla uczniów klasy 2c warsztaty będą niezapomnianym dniem, tym bardziej, że własnoręcznie wykonane wianki będą im o tym przypominać każdego świątecznego dnia.

            Tekst i zdjęcia: Iwona Sarzyńska

             

          • Wyjście do kina klasy 3a

          • Uczniowie klasy 3a wybrali się do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu na film pt. „Pati i Klątwa Posejdona”. Przedstawiał on losy bystrej myszy Pati, która po cichu marzyła o zostaniu wielką bohaterką. Razem ze swoim kocim przyjacielem wyruszyła w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. 

            Na klasowy seans filmowy wykorzystano voucher, który był nagrodą dla najbardziej rowerowej klasy.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

          • Temida w naszej szkole

          • Temida to grecka bogini - uosobienie sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku.

            30 listopada 2023 r. uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach z zakresu edukacji prawnej „Lekcje z Temidą”. Ten program organizowany jest przez Fundację Altum, a spotkanie poprowadził pan mecenas Eryk Pietrusiński. Młodzież miała okazję poznać wiele ciekawych zagadnień z zakresu prawa: jakie są najważniejsze akty prawne w naszym kraju, kto je stanowi, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać prawnikiem, gdzie udać się po pomoc, jeśli zostaniemy ofiarą przestępstwa. Pan mecenas omówił też zagadnienia bliskie młodym ludziom: stalking, hejt, prześladowanie w szkole, odpowiedzialność za treści umieszczane w Internecie.

            Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy, a na koniec mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. 

            Być może dla niektórych osób będzie to pierwszy krok na drodze do prawniczej kariery, a dla innych szansa na zwiększenie wiedzy i świadomości prawnej, która jest nam na co dzień bardzo potrzebna. Bo - jak przypomniał pan mecenas: „Ignorantia iuris nocet”, czyli z języka łacińskiego: „Nieznajomość prawa szkodzi”.

            Bardzo dziękujemy panu mecenasowi Erykowi Pietrusińskiemu za zajęcia przeprowadzone w ciekawy sposób i w miłej atmosferze.

            Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: K.Banach,

             

          • Nauka przedsiębiorczości z uczniami „Ekonomika"

          • 29 listopada 2023 klasa 7a uczestniczyła w innowacyjnych zajęciach w ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości.

            Warsztaty zostały przeprowadzone przez uczniów ZSP nr 1 - "Ekonomik", kształcących się w zawodzie technik ekonomista, pod opieką nauczyciela.

            Uczniowie wykorzystując grę planszową „Kawiarenka" kształcili swoje kompetencje z przedsiębiorczości oraz kompetencje matematyczne oraz społeczne.

            Zapoznali się z zasadami prowadzenia własnej firmy. Podczas działań uczniowie podejmowali realistyczne decyzje biznesowe, wcielając się w rolę wściela kawiarni.

            Tekst i zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek 

          • Klasa 4a na warsztatach w ZDK

          • 29.11.2023 r. uczniowie klasy 4a udali się do Zamojskiego Domu Kultury na świąteczne warsztaty. Na początku dzieci zapoznały się z symboliką ozdób choinkowych. Obecnie zwracamy większą uwagę ma wygląd bombek, łańcuchów i zawieszek, a zapominamy, że każda ozdoba ma swoje znaczenie. Gwiazda betlejemska na czubku choinki ma zapewnić pomyślny powrót do domu wszystkich domowników. Jabłka zawieszone na choince zapewniają zdrowie i urodę. Orzechy – dobrobyt i mądrość. Anioły wykonane z papieru, czy drewna są niezbędną ozdobą choinkową, ponieważ ich zadaniem jest opieka nad domem i ochrona przed złymi mocami. Łańcuchy choinkowe symbolizują więzy rodzinne. Dzwoneczki to radość z pokonania zła i dobre nowiny. Pierniczki i inne słodycze symbolizują radość z narodzenia Jezusa i zapewniają szczęście w miłości.

            Ubieranie żywej choinki to najbardziej radosny element przygotowań świątecznych. Uczniowie klasy 4a samodzielnie wykonali przepiękne wieńce z żywych gałązek, następnie udekorowali je wykonanymi przez siebie ozdobami,

            To był bardzo miło spędzony czas, pełen radości z pięknych ozdób i wspólnej zabawy.

            Tekst i zdjęcia: M. Majewska

          • Współzawodnictwo sportowe

          • W poniedziałek 27 listopada 2023r. w III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się podsumowaniewspółzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2022/23. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy piątej, szóstej i siódmej. Należy dodać , że reprezentantki szkoły miały największe sukcesy sportowe w ubiegłym roku szkolnym. W kategorii igrzyska dzieci siódemka zajęła ósme miejsce, a kategorii igrzyska młodzieży zajęliśmy siódme miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesów uczniom startującym w zawodach Szkolnego Związku Sportowego. Mamy nadzieje, że w nowym roku szkolnym wyniki będą jeszcze lepsze.

            Tekst i zdjęcia: J. Bekas

          • Projekt edukacyjny klasy 1b

          • Jesień – jedna z czterech najwspanialszych pór roku.
            Kolorowa, szeleszcząca liśćmi, bardzo zmienna, czasem pachnie jeszcze latem, czasem jest szara i słotna, a czasem mroźna.

            Klasa 1b zakończyła realizację projektu edukacyjnego pt. „Dary jesieni”.

            W trakcie jego trwania dzieci w aktywny sposób zgłębiały wiedzę na temat zwierząt, drzew, grzybów, owoców i warzyw oraz  zmieniającej się przyrody.

            Tworzyły obrazy z darów jesieni, wykonywały przeróżne prace plastyczne, rozwijały doznania sensoryczne, przekształcały dynie w ciekawe stworki, kodowały i zajadały się samodzielnie wykonanymi owocowymi szaszłykami.

            Głównym założeniem projektu było zaangażowanie uczniów do wspólnych działań, bliski kontakt z otoczeniem przyrodniczym, rozbudzanie kreatywności i pomysłowości u dzieci.

            Anna Pintal

          • Dzień Misia

          • Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem i powiernikiem największych sekretów.

            25 listopada ta pluszowa zabawka obchodzi swoje święto, o którym pamiętali uczniowie klas pierwszych.

            W swoich klasach dzieci zaprezentowały pluszowe misiaczki, zapoznały się z historią pluszowego  misia, śpiewały znane piosenki, tańczyły „Gumisiowy taniec”, lepiły misie, robiły pacynki na palec –„misiową rodzinkę”.

            Słuchały również bajki po angielsku „Brown bear, brown bear what do you see?" oraz wykonywały mini książeczkę o misiach „My Bear Book''.

            To był naprawdę wesoły i ciekawy dzień.

            Tekst i zdjęcia: Anna Pintal, Anna Hadło

          • Projekt „Zdrowie na talerzu” w kl. 1a

          • W listopadzie uczniowie klasy 1a pracowali nad projektem dotyczącym zdrowego odżywiania „Zdrowie na talerzu”. Projekt składał się z kilku części. Uczniowie oglądali filmy oraz prezentacje multimedialne dotyczące zdrowego stylu życia. W czasie zajęć uczniowie zdobywali cenne informacje na temat zasad zdrowego odżywiania. Poznali  jak określone składniki znajdujące się w produktach spożywczych wpływają na funkcjonowanie  organizmu. W czasie zajęć z innowacji z języka angielskiego uczniowie poznali nazwy warzyw i owoców. Z wykorzystaniem innowacyjnego zestawu Spaghetti edu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości” dzieci wykonały obrazki warzyw oraz owoców. Nie zabrakło też zajęć kulinarnych, podczas których  uczniowie przygotowali  pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Kolejnym kulinarnym zadaniem dzieci  było wykonanie  owocowego deseru – jeżyka z gruszki, winogron i goździków. Na zakończenie projektu każdy uczeń wykonał swój plakat -talerz ze zdrowym jedzeniem. Podczas realizacji projektu dzieci wykazały się kreatywnością, umiejętnością współpracy i współdziałania.

            Tekst i zdjęcia : A. Hadło

          • Co robić gdy jest zimno na dworze?

          • #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            Co robić gdy jest zimno na dworze?

            Uczniowie klasy 6b znaleźli rozwiązanie. Dzięki okularom VR przenieśli się do  gorącej Afryki.

            Tekst i zdjęcia: K. Tyrka 

             

          • Sukcesy w zawodach pływackich

          • W dniu 28.11.2023 na krytej pływalni w Tomaszowie Lubelskim odbyły się zawody pływackie na szczeblu rejonowym. W rywalizacji indywidualnej szkołę reprezentowało 3 uczniów:

            Maja w stylu dowolnym (III m-ce),

            Iza w stylu klasycznym (IV m-ce)

            Hubert, zajmując II miejsce w stylu klasycznym uzyskał awans do zawodów szczebla wojewódzkiego. 

            Tekst i zdjęcia: P. Biłant

          • Wycieczka klasy IIa i IIIb do Muzeum Bombek Choinkowych

          • 27 listopada uczniowie z klasy IIa i IIIb wzięli udział w niezapomnianej wycieczce do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Towarzyszyli im także Rodzice.

            Przekraczając próg muzeum, dzieci miały wrażenie, że znalazły się w fascynującej krainie baśni. Zmieniające barwy kolorowe światełka i szklane gabloty wypełnione po brzegi setkami wielobarwnych ozdób wywarły na zwiedzających ogromne wrażenie.

            Dzieci miały możliwość przyjrzenia się linii produkcyjnej, poznały proces powstawania bombek, w czasie którego pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewali szkło, a następnie wydmuchiwali bańki. W kolejnym etapie zwiedzania obserwowały pracę pań, które ręcznie dekorowały bombki. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Podziwiały unikatowe wzory, formy oraz kształty począwszy od tradycyjnych, aż po te bardziej wyszukane. Obejrzały także wystawę przepięknie udekorowanych choinek w stylach: amerykańskim, wiktoriańskim, francuskim, norweskim oraz staropolskim.

            Niezwykle atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie ozdabiali bombki według własnych pomysłów, każdy miał szansę stworzenia własnego, niepowtarzalnego dzieła. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy wycieczki  otrzymali upominki w postaci bombki z imieniem.

            Czas pobytu w fabryce płynął nieubłaganie. Dzieci z żalem opuszczały tę uroczą krainę, dzięki której poczuły magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pełne wrażeń, z mnóstwem wielobarwnych, błyszczących ozdób, udały się w powrotną drogę.

            Ta wspaniała baśniowa przygoda na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Tekst: A.Gregorowicz, B.Greszta, zdjęcia: p. B.Skowyra, A.Burak, S.Perzyńska, B.Greszta, A.Gregorowicz

          • Projekt „Kocie psoty”

          • Klasa IIc wykonała wspaniały projekt inspirowany książką pt.: „Cukierku, Ty łobuzie!” autorstwa Waldemara Cichonia. Niesamowite i zabawne przygody kota „Cukierka” zachęciły dzieci do twórczego działania. Uczniowie klasy IIc wykonali lapbooki zawierające metryczkę książki, kolejność wydarzeń oraz quiz ze znajomości lektury . Na zajęciach z angielskiego uczniowie opisali kota, zaś na zajęciach z muzyki śpiewali piosenki o kociej tematyce. W trakcie zajęć plastycznych uczniowie wykonali kotki z papierowych rolek. Dużą atrakcją okazał się klasowy konkurs pod hasłem „Kocie psoty’’. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza o Cukierku, bohaterze lektury. Celem konkursu było rozbudzanie aktywności twórczej dzieci w zakresie układania wierszy, uwrażliwienie na piękno poezji i literatury, rozwijanie ekspresji werbalnej i pozawerbalnej dziecka, wzbogacanie słownictwa oraz wiary we własne siły.

            Zwycięzcami konkursu zostali:
            I miejsce: Natalia K.
            II miejsce : Iga D.
            III miejsce: Gabriel G.

            Nagrodzeni otrzymali książki, które na pewno będą rozbudzać wyobraźnię i zachęcać do pracy twórczej .

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów klasy 2c.

            Wychowawczyni - Iwona Sarzyńska

          • Projekt edukacyjny w klasie 2a „Smacznie, zdrowo, kolorowo”

          • W ramach projektu „Smacznie, zdrowo, kolorowo” uczniowie klasy 2a zastanawiali się, „Co można zrobić z warzyw i owoców?”

            Podczas zajęć dzieci wykonywały przepyszne koreczki i szaszłyki z wykorzystaniem owoców, warzyw oraz innych ulubionych produktów spożywczych. Poznały i stosowały zasady higienicznego przygotowywania i kulturalnego spożywania posiłków. Dowiedziały się, że warzywa i owoce są skarbnicą witamin oraz innych substancji niezbędnych dla zdrowia. Wymieniały się wiedzą i doświadczeniem na temat przetworów oraz innych sposobów przechowywania owoców i warzyw. Spożywając przyniesione do szkoły  ulubione soki, dżemy, powidła, marynaty, sosy i kiszonki poznawały różne smaki i przepisy. Dzięki analizie obrazu Giuseppe Arcimboldo – „Kosz owoców” oraz „warzywnych” prac swoich rówieśników dowiedziały się, że owoce i warzywa mogą być tematem małych i dużych dzieł artystycznych. Wspólna degustacja przyniosła wszystkim wiele radości i satysfakcji.

            Podsumowaniem projektu było stworzenie, w formie pracy grupowej, mapy myśli – „Co można zrobić z warzyw i owoców?”

            Praca nad projektem, przy użyciu metod i form pracy bliskich i atrakcyjnych dla dzieci, była dla uczniów 2a wspaniałym wyzwaniem, do którego podeszli z wielkim entuzjazmem. Dała dzieciom możliwość zaprezentowania i podzielenia się swoimi umiejętnościami z koleżankami i kolegami z klasy, co wzbogaciło każdego z nich.

            Opracowanie: Bożena Greszta, Agnieszka Burak

          • Kl. 4a w Muzeum Historycznym w Bondyrzu

          • Dnia 24 listopada br. uczniowie klasy IVa pod opieką szkolnego koordynatora „żywych lekcji” patriotyzmup. A. Sawiniec – Szczech oraz wychowawcy p. M. Majewskiej uczestniczyli w projekcie pn. „Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu – Dumni z Historii".

            Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania historią lokalną, promowanie historii regionalnej oraz zachęcanie młodzieży do poznawania często nieznanej i zapomnianej działalności  przodków, walczących w obronie Ojczyzny.

            Projekt ukierunkowany jest ponadto na propagowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polek i Polaków oraz poszerzenie wiedzy na temat Polskiego Państwa Podziemnego i jego bohaterów, przywracanie należnej pamięci o ludziach, którzy podjęli walkę zbrojną o wolność Ojczyzny.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych