• Obelisk poświęcony pamięci ppor. Stanisława Witeszczaka

          • 23 listopada 2023 roku nasza szkoła na czele z Panią Dyrektor Alicją Dubel wzięła udział w uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconemu pamięci ppor. Stanisława Witeszczaka. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy. Uroczystość uwieńczył występ chóru „Forte” pod opieką Pani K. Bedy, który poruszył serca wszystkich zgromadzonych utworami pt: „Modlitwa katyńska” oraz „Co to jest Niepodległość”.

            Tekst i zdjęcia: S. Perzyńska

          • Projekt - Innowacyjna Historia

          • 23 XI 2023r.  uczniowie z klas 7 i 8  uczestniczyli w  projekcie Innowacyjna Historia, w ramach którego obejrzeli filmy „Wiktoria 1920” i „Powstanie Warszawskie” w goglach VR. Nowatorska metoda przedstawiania historii sprawiła, że uczniowie czuli się uczestnikami wydarzeń sprzed lat.

            Tekst: E. Danilewicz, zdjęcia: K. Banach

          • Dobrze być życzliwym

          • W nawiązaniu do Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzony był 21.11.2023, w szkole odbył się konkurs plastyczny, polegający na wykonaniu plakatu promującego życzliwość lub wykonaniu uśmiechniętej emotki. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców oraz nagrodziła dyplomem i upominkiem wszystkich autorów prac.

             

            Klasy 1-3

            I miejsce – Zofia Hurkała

            II miejsce – Bianka Olejko

            III miejsce – Jakub Staniszewski

            III miejsce – Natalia Kraska

             

            Klasy IV – VIII

            I miejsce - Nicola Tłuczek

            II miejsce – Filip Bukowski

            III miejsce – Nadia Kukiełka

             

            Wyróżnienia:

            Hanna Zakrzewska, Natalia Suchowierz, Marcel Skowyra, Grzegorz Szponar, Gabriela Dębska, Drako Kopij, Zuzanna Kurzyńska, Filip Mroczkowski, Zuzanna Bielak, Maja Mazur, Wiktoria Dudek, Jakub Mulawa, Bartek Jaskowski, Natalia Ostapińska, Nicola Przybyszewska, Krystian Zwoliński, Maciej Krzywiński, Hanna Łepik, Julia Maluga, Zuzanna Urbańczyk, Natalia Krawiec, Natalia Siemko.

             

            Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratuluję.

             

            Tekst i zdjęcia: Anna Morawska

          • Dzień Języka Niemieckiego

          • W poniedziałek 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego, w ramach którego uczniowie klasy VIIIA zorganizowali kawiarenkę świętomarcińską. Uczniowie upiekli pyszne ciasta i przyozdobili je flagami krajów niemieckojęzycznych. Kawiarenka została udekorowana lampionami wykonanymi przez uczniów klasy VIIIA.

            W ramach projektu „Schüler lehren Schüler” ( Uczniowie uczą uczniów) uczniowie klasy VIIIA Dominik Wilk i Kamil Bielak przygotowali prezentację, w czasie której przybliżyli uczniom klasy IIA postać Świętego Marcina, rzymskiego legionisty, który w zimny wieczór oddał żebrakowi pół swojego płaszcza. Starsi koledzy opowiedzieli również o tradycjach i zwyczajach związanych z tym świętem w krajach niemieckiego obszaru językowego. Dominik i Kamil nawiązali też do polskich zwyczajów. Nie zabrakło również oprawy muzycznej: nasi młodsi uczniowie mogli posłuchać piosenki „Ich gehe mit meiner Laterne…”. Jest to piosenka, którą śpiewają dzieci w Niemczech, idąc ze swoimi latarenkami w pochodzie świętomarcińskim.

            Celem tego projektu było przybliżenia społeczności uczniowskiej tradycji świętomarcińskich oraz zapoznanie z kulturą i tradycją krajów niemieckojęzycznych. Nad całością czuwała Bożena Pintal, nauczycielka języka niemieckiego.

            Uczniowie klasy VIIIA zadecydowali, że pieniądze ze sprzedaży ciast przekażą na Stowarzyszenie „Kudłaty Przyjaciel” zajmujące się adopcją zwierząt.

            Dziękujemy pani Katarzynie Banach za pomoc w organizacji i przebiegu Dnia Języka Niemieckiego oraz za pyszne ciastko, które upiekła na kawiarenkę.

            Tekst i zdjęcia: Bożena Pintal

             

          • Konkurs plastyczny „Dyniowe stworki”

          • Jesienny czas kojarzy się z dynią, która jest rośliną o bogatych walorach smakowych, ale także doskonałym materiałem do tworzenia dekoracji. Uczniowie klas 1-3 biorący udział w świetlicowym konkursie „Dyniowe stworki” wykonali dyniowe cuda, wykazali się niezwykłą kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Komisja była pod wrażeniem prac wszystkich uczestników przyznając dyplomy i drobne upominki. Wystawę dyń można podziwiać na szkolnym korytarzu.

            Gratulujemy pomysłowości i  życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentów artystycznych.

            Tekst: Marta Kuryło, zdjęcia: Karolina Różycka

          • Klasa 3a na warsztatach z haftu krzyżykowego

          • Klasa 3a pod opieką pań: Agnieszki  Dybzińskiej i Elżbiety Iwaniec wybrała się do Zamojskiego Muzeum na warsztaty z haftu krzyżykowego. Na początku dzieci zapoznały się z historią tej  najstarszej i niezwykle efektownej techniki rękodzieła. Następnie przystąpiły do pracy- haftowania obrazka według przygotowanego wzoru. Pod czujnym okiem pań instruktorek wszyscy z wielkim zaangażowaniem tworzyli pierwsze „wyszywanki”.

            Warsztaty haftu były doskonałą lekcją rozwijającą sprawności manualne, dały szansę poznania praktycznych podstaw tej techniki. Potwierdziły, że hafciarstwo wymaga dokładności oraz uczy cierpliwości.

            Tekst i zdjęcia: A.Dybzińska

          • Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

          • 17 listopada 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wykonywali różne zadania oraz uczestniczyli w turniejach klasowych sprawdzających umiejętność tabliczki mnożenia w aplikacji Kahoot. W rywalizacji liczyła się nie tylko znajomość tabliczki ale również szybkość udzielania odpowiedzi. Każdy uczeń miał możliwość samodzielnego sprawdzenia poziomu jej opanowania. Była to również świetna zabawa.

            Tekst i zdjęcia: M. Bożek

          • Festiwal Sportu Powszechnego

          • 16 września uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych wzięli udział w XIII Festiwalu Sportu Powszechnego w obiektach OSiR w Zamościu. Konkurując z wieloma szkołami zarówno chłopcy, jak i dziewczęta musieli nie raz wykazać się szybkością, zręcznością i zwinnością. Drużyna klas piątych i szóstych zajęła 5 miejsce, natomiast zespół siódmoklasistów zdobył  6 miejsce. Zmagania sportowe odbywały się wesołej atmosferze. Wszystkie drużyny otrzymały pizzę i słodycze.

            Tekst i zdjęcia: I. Więsyk

          • Kreatywnie – zespołowo

          • Uczniowie klasy 5c na zajęciach rozwijających kreatywność sprawdzali swoje umiejętności w pracy zespołowej. Zadaniem zespołu było rysowanie za pomocą pisaka trzymanego wspólnie na sznureczkach. Rysunki zostały wybrane przez poszczególne grupy. Wcale nie było łatwo utrzymać wspólnie jeden pisak. Zespoły dały z siebie wszystko. Zabawy było co niemiara, a rysunki wspaniałe. Przy okazji wspólnej pracy grupy dowiedziały się, że warto słuchać się wzajemnie i skupiać się nad tym co się robi.

            Zdjęcia i tekst Małgorzata Wilkołazka

          • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2023

          • Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia ubrani na niebiesko uczniowie naszej szkoły pod opieką  nauczycielki wiedzy o społeczeństwie p. A. Sawiniec – Szczech dołączyli do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

          • „Kolorowy zawrót głowy” klasy 1b

          • 16 listopada uczniowie klasy 1b wybrali się w podróż do krainy barw. Miała ona miejsce w Muzeum Zamojskim. Na początku dzieci obejrzały wystawę obrazów, której autorami byli polscy artyści zwani „Kolorystami”. Poszukały barw podstawowych i pochodnych, dowiedziały się czym są kontrasty barwne oraz same tworzyły różnorodne kolory. Rozwiązywały zagadki, quizy i zadania.

            Pani przewodnik w ciekawy sposób zapoznała również uczniów z historią Zamościa, pokazując makietę naszego miasta. Na zakończenie uczniowie sfotografowali się z niedźwiedzicą Basią, która w 1929r. była mieszkanką zamojskiego zoo.

            To była niezwykła lekcja z historii i sztuki.

            Tekst i zdjęcia: Anna Pintal

          • 17 XI - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna. 13. edycja akcji (ŚDTM 2023) odbędzie się 17 listopada 2023.

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 

            Uczniowie naszej szkoły także będą uczestniczyć w tej akcji

            Życzymy wszystkim dobrej zabawy.

            Małgorzata Wilkołazka

             

          • Konkurs recytatorski „Poeci dzieciom”

          • 15 listopada w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Poeci dzieciom”. Udział w nim wzięło 19 uczniów. Konkurs był świetną okazją do propagowania literatury dziecięcej. Usłyszeliśmy wiersze m. in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Danuty Wawiłow, Adama Mickiewicza.

            Jury w składzie K. Karwowska, A. Morawska, A. Jaworska postanowiło przyznać następujące miejsca:

            Klasy 1

            I miejsce-Kaja Borowska kl. 1a

            II miejsce- Szymon Kuzdra kl. 1a

            III miejsce –Antonina Romańczuk kl. 1a

            Klasy 2

            I miejsce-Jakub Mulawa  kl. 2a oraz Marcin Lewkowicz kl. 2a

            III miejsce-Iga Dębska kl. 2c

            Klasy 3

            I miejsce-Jagoda Wosiek kl. 3c

            Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni. Każdy recytator na pamiątkę otrzymał dyplom, oprócz tego zwycięzcy otrzymali nagrodę książkową. Małym recytatorom dziękujemy za udział, gratulujemy scenicznych popisów, zachęcamy do dalszych spotkań z poezją i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok.

             

            Tekst: Karolina Różycka, zdjęcia: Anna Sokalska- Wosiek

          • Laureaci konkursu „Wolna - Niepodległa”

          • Z radością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły zostali laureatami regionalnego konkursu historycznego "Wolna-Niepodległa". Celem konkursu było pogłębienie wiedzy historycznej uczniów m. in. na temat postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość.

            Organizatorami VI już edycji konkursu byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński, Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej o tematyce niepodległościowej.

            W kategorii klasy 4-6, I miejsce zajęła Zuzanna Włoszek z kl. 6a, która napisała pracę pt. „To była podniosła i wzruszająca uroczystość… - o różnych formach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości”. Natomiast Dawid Gąska z klasy 5a, który zajął II miejsce napisał przepiękny utwór poetycki pt. „Wolna-Niepodległa”.

            W kategorii klas 7-8 zostali nagrodzeni: uczennica kl 7b Martyna Zgnilec  zajęła II miejsce za pracę pt. „Ojcowie niepodległości - rola wybitnych postaci historycznych w procesie przywracania Polsce suwerenności”; II miejsce ex aequo zajęła autorka wiersza „Wolna Polsko!” Emilia Duras uczennica klasy 8a; Kasper Boczkowski został nagrodzony i zajął III miejsce za pracę zatytułowaną „Ojcowie niepodległości - rola wybitnych postaci historycznych w procesie przywracania Polsce suwerenności”.

            Uczniowie pracowali pod opieką p. Małgorzaty Drozd.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Laureatka wojewódzkiego konkursu „Kartka do W. Szymborskiej”

          • Dnia 15 listopada 2023 r. w Pałacu Zamoyskich w Zamościu uczennica klasy VIa Wiktoria Naworol znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów wojewódzkiego konkursu „Kartka do W. Szymborskiej”.

             Nagrodzona Wiktoria razem z p. Dyrektor A. Dubel i p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyła również w ogólnopolskiej konferencji, która jest realizowana z okazji Roku Wisławy Szymborskiej i jest jednym z przedsięwzięć realizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu w ramach projektu „Wisława Szymborska”.

            Patronat honorowy nad projektem sprawują:

            Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,

            Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk,

            Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak,

            Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

          • Mediacje rówieśnicze

          • 15.11.2023 r. uczniowie kl. 5a, 5b, 5c i 7b wraz z nauczycielami p. K. Tyrką, p. M. Wilkołazką, p. J. Mudą, p. M. Olszewską i p. S. Perzyńską wzięli udział w spotkaniu dotyczącym mediacji rówieśniczych w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Spotkanie prowadziła Pani Sędzia, koordynator ds. mediacji i ds. edukacji prawnej Teresa Bodys oraz Pani Magdalena Kosicka- Leszczyńska- Radca Prawny, Mediator.

            Uczniowie dowiedzieli się czym są i na czym polegają mediacje rówieśnicze oraz mieli okazję przeprowadzić symulację takiej mediacji. Młodzież aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, chętnie odpowiadała na pytania. Pani Sędzia pokrótce przybliżyła też funkcje wymiaru sprawiedliwości i nadmieniła jakie mogą być konsekwencje łamania prawa.

            Tekst i zdjęcia S. Perzyńska

          • Laureaci powiatowego konkursu „Kolory Niepodległości”

          • Niezmiernie miło nam poinformować, że dnia 15 listopada 2023 roku w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy powiatowy „Kolory Niepodległości”.

            Laureaci Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości”:

            I miejsce – Wiktoria Topolska, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, nauczyciel: p. Anna Sawiniec – Szczech

            I miejsce – Jagoda Łuczka, klasa III, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, nauczyciel: p. Agnieszka Dybzińska

            II miejsce – Zofia Flis, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, nauczyciel: p. Anna Sawiniec – Szczech

            Cele konkursu:

            1. Wspieranie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych.
            2. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej.
            3. Popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej w formie plastycznej.
            4. Kształtowanie inwencji twórczej, wyobraźni i wrażliwości artystycznej.
            5. Przybliżenie życiorysów postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość.
            6. Ukazanie różnych form obchodów rocznicy niepodległości w środowisku lokalnym.

            Organizatorem Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości” jest Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński.

            Współorganizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

            Patronat honorowy: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

            W konkursie wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży z terenu Zamojszczyzny. Łączna liczba uczestników konkursów wyniosła 2125, z czego przedszkolaki 465, klasy I-IV 1155.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

          • Dzień Czystego Powietrza

          • 14.11. obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Sprawdziliśmy na naszym mierniku, jaki jest stan powietrza. Tego dnia był bardzo dobry.

            Uczniowie klas czwartych zagrali w grę smogową – „Pogromcy smogu”. Rozwiązali też wykreślankę z wyrazami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza.

            Świętowaliśmy razem z ESA – Edukacyjną Siecią Antysmogową.

            Tekst i zdjęcia: Elżbieta Danilewicz, Marta Majewska

          • Klasa 6a w Zoom Natury

          • Uczniowie klasy 6a odwiedzili Janów lubelski a w nim Zoom Natury, gdzie przenieśliśmy się w niezwykły świat , odwiedziliśmy liczne laboratoria. W laboratorium Energii i Recyklingu zapoznaliśmy się z tematyka energii odnawialnej i nieodnawialnej. Oglądaliśmy się kamerze termowizyjnej, oglądaliśmy liczne przedmioty pod mikroskopem. W Laboratorium Awifauny i Troposfery słuchaliśmy odgłosów ptaków z ptasiego radia. Poznaliśmy siedliska ptaków z pobliskich lak i lasów. Laboratorium Runo Leśne zaskoczyło nas opowiadaniem zwierząt o sobie. Największe wrażenie wywarło na nas Laboratorium Zoom Natury gdzie przez olbrzymie akwaria poznaliśmy egzotyczne zwierzęta.  Na terenie obiektu graliśmy tez w grę terenową, a na koniec dnia zintegrowaliśmy się przy wspólnym ognisku.

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Co można zmierzyć?

          • Uczniowie klasy 4c na lekcji wprowadzającej jednostki długości poeksperymentowali z miarką krawieckąwyznaczając długości różnych przedmiotów. Taka matematyka w praktyce.

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Bądź bezpieczny na drodze i na przejeździe kolejowo-drogowym”

          • Pod takim hasłem odbyła się lekcja wychowawcza w klasie IVb. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, czwartoklasiści zostali wyposażenie w gazetki i ulotki informacyjne o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

            Uczniowie już wiedzą jak należy zachować się przy przejeździe kolejowo-drogowym, a Ty uczniu i rodzicu pamiętaj o:

            1. Nigdy nie wchodź lub nie wjeżdżaj na przejazd, gdy sygnalizacja miga na czerwono.

            2. Zawsze zatrzymaj się przed znakiem STOP, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg,

            3. Nigdy nie próbuj „zdążyć” przed nadjeżdżającym pociągiem.

            4. Nigdy nie omijaj zamkniętych półrogatek.

            5. Nie wchodź na przejazd przy zamykających się lub otwierających rogatkach.

            6. Nie wjeżdżaj na przejazd, kiedy nie masz możliwości kontynuowania jazdy.

            Tekst i zdjęcia: Marlena Szczepanek, Anna Morawska

          • Sketchnoting i myślenie wizualne

          • Czy można rysować i jednocześnie się uczyć? Tak!

            Uczniowie klasy 3a próbowali tworzyć notatki wizualne, które pomagają w porządkowaniu i zapamiętywaniu treści.

            Sketchnoting to sposób na notowanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych dowolnych znaków graficznych. Sketchnoting idealnie wkomponowuje się w obszar myślenia wizualnego. Bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami. Myślenie wizualne pomaga w zapamiętywaniu, skoncentrowaniu się, wyłapaniu najważniejszych informacji, wprowadza element zabawy, pomaga przedstawić trudne rzeczy w przystępny sposób.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

          • Piramida zdrowego żywienia

          • Uczniowie klasy 7a zaangażowali się w realizację projektu „Piramida zdrowego żywienia”. Wykonali piramidę z naturalnych produktów, układając je na specjalnie wykonanych półeczkach. Im wyższa półeczka, tym mniej należy spożywać produktu umieszczonego na niej. W podstawie piramidy znajduje się aktywność fizyczna, aby podkreślić, jak wielkie znaczenie ma ona dla naszego zdrowia. Oprócz spożywania pokarmów we właściwych proporcjach, należy też pić około 2 litrów płynów dziennie – najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

            Projekt zrealizowali – Piotr Nowosad, Filip Kierepka, Bartosz Studnicki, Hania Szymańska, Zara Tijani i Antek Oberda.

            Uczniowie obliczali też swój wskaźnik masy ciała – BMI. Pokazuje on zależność między masą ciała a wzrostem.

            Opisane działania związane są z realizacją programu Trzymaj formę, do którego po raz kolejny przystąpili uczniowie naszej szkoły.

            O zdrowym odżywianiu mówiliśmy przy realizacji tematów związanych z układem pokarmowym. W prowadzenie nietypowej lekcji biologii zaangażowała się uczennica klasy 7b – Tosia Bartosiak.

            Tekst i zdjęcia: M. Majewska

          • Manifestacja patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • 11 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się na Rynku Wielkim w Zamościu. W obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział: pani dyrektor Alicja Dubel, poczet sztandarowy z opiekunkami -p. Sylwią Perzyńską i Elżbietą Iwaniec oraz uczniowie klas siódmych z  wychowawcami . Podczas uroczystości miały miejsce: ceremoniał wojskowy, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek patriotycznych na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada pocztów uliczkami „Starówki”.

            Tekst: J. Muda, zdjęcia: S. Perzyńska

          • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Szkoła do hymnu”

          • 10 listopada cała społeczność naszej szkoły zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Gośćmi specjalnymi byli zwycięzcy konkursu piosenki patriotycznej dla zamojskich przedszkoli: „Jesteśmy Polką i Polakiem..." z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Zamościu.

            O tym, że 11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka, że to święto, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123. latach zaborów przypomnieli uczniowie klasy 7b przygotowani przez panie: Małgorzatę Drozd i Joannę Mudę.

            Przywołali wspomnienia o wydarzeniach ważnych dla historii Polski, o wybitnych postaciach: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego, ale również o tych mniej znanych -zwykłych ludziach, kobietach, małych „Orlętach Lwowskich”, którzy poświęcili swe życie dla odzyskania wolności całego narodu polskiego. Piękną oprawę muzyczną podkreślającą aurę towarzyszącą obrońcom Ojczyzny zapewnił szkolny chór „Forte” pod opieką p. Katarzyny Bedy.

            O godzinie 11.11 cała społeczność  szkolna  po raz kolejny przyłączyła się do Ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Na zakończenie apelu zabrała głos pani dyrektor Alicja Dubel. Podziękowała wszystkim uczniom za godne zachowanie podczas uroczystości oraz śpiewania hymnu.

            Tekst: J. Muda, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

          • Dzień Jeża

          • 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji uczniowie z klas 1a i 1b mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących tych niewielkich, sympatycznych, kolczastych ssaków. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat środowiska w jakim żyją jeże, w jaki sposób się poruszają, jak się odżywiają i przygotowują do zapadnięcia w sen zimowy. Uczniowie podejmowali różne aktywności związane z tematyką tego dnia. Rysowali i kolorowali jeżyki według podanej instrukcji, wykonywali zadania matematyczne z jeżem. Wielką radość sprawiła dzieciom zabawa kulinarna -przygotowanie owocowych jeżyków z gruszek i winogron. Dzieci bardzo chętnie przygotowały owocowe jeże, które następnie z apetytem zjadły.

            Tekst i zdjęcia: A.Hadło, A.Pintal

          • Konkurs dla zamojskich przedszkoli „Jesteśmy Polką i Polakiem”

          • 09 listopada 2023 r. przedszkolaki z zamojskich placówek zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w  konkursie piosenki patriotycznej pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza. Inicjatorem wydarzenia była Pani Dyrektor Alicja Dubel.

            Do konkursu przystąpiły następujące przedszkola: Przedszkole Miejskie nr 2, Przedszkole Miejskie nr 4, Przedszkole Miejskie nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Miejskie nr 8, Przedszkole Miejskie nr 10 oraz Przedszkole Miejskie nr 12.

            Celem konkursu było kształtowanie poczucia świadomości narodowej, rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, wspieranie wychowania patriotycznego poprzez formy aktywności artystycznej oraz popularyzowanie i wspieranie talentów wśród najmłodszych.

            Przedszkolaki w kreatywny sposób zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Wszystkie występy były piękne i poruszające. Poziom był bardzo wyrównany, a jury w składzie: Pani Magdalena Stopa, Pani Teresa Sołowiej, Pani Dorota Mach, Pani Anna Sokalska - Wosiek  oraz Pan Waldemar Leszczyński miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Pani Dyrektor Alicja Dubel ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła zasłużone dyplomy i nagrody.

             

            Laureaci:

            I miejsce  Zespół Brzechwonutki, Przedszkole Miejskie nr 8

            II miejsce duet: Krystyna Twaróg, Alicja Zwolan, Przedszkole Miejskie nr 4

            III miejsce - Zofia Buczek, Przedszkole Miejskie nr 12

            Komisja konkursowa zdecydowała, że pozostali mali artyści zasłużyli na wyróżnienia.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Serdeczne podziękowania należą się Paniom, które przygotowały dzieci do udziału w konkursie oraz Paniom: Karolinie Tyrce, Marlenie Szczepanek i Katarzynie Bedzie za pomoc w  przygotowaniu całego wydarzenia.

            S. Perzyńska, M. Olszewska, A. Burak

          • Zdrowe śniadania w klasie 1b

          • Jak ważne jest zdrowe odżywianie wiedzą już uczniowie klasy 1b.

            Dzieci nie tylko zapoznają się z wartościami odżywczymi różnych produktów, z ciekawostkami na temat żywności, ale także potrafią sami zrobić pyszne przekąski np. owocowe szaszłyki. Również rodzice pomagają swoim pociechom i chętnie przygotowują im zdrowe kanapki oraz sałatki, którymi dzieci zajadają się w czasie przerwy.

            Tekst i zdjęcia; Anna Pintal

          • „Hobbit” zamknięty w pudełku

          • Uczniowie klas VIa i VIb, realizując cykl lekcji na temat powieści Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, przygotowali projekty  pod hasłem: Lektura w pudełku. Wszyscy chętni zaprezentowali magiczne pudełka, w których umieścili przedmioty związane z treścią książki. Musieli także uzasadnić swój wybór i omówić związek danej rzeczy z akcją utworu. Większość elementów z pudełek powtarzała się, co dowodzi, że uczniowie zwrócili uwagę na kluczowe elementy lektury. Ale pojawiło się także kilka kreatywnych i zaskakujących skojarzeń, co z kolei pokazuje, że każdą książkę można odbierać indywidualnie i nieszablonowo.

            Poniżej uczniowskie projekty, za wszystkie należą się brawa!

            Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec

          • Klasa 6c z inicjatywą od serca

          • “Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.”
            Bolesław Prus

            Dnia 6 listopada br. uczniowie klasy 6c pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech zorganizowali żywą lekcję patriotyzmu lokalnego.

            Troszcząc się o środowisko naturalne zmniejszyli i posegregowali odpady na terenie naszej szkoły. Propagowali pozytywną inicjatywę nowoczesnego patriotyzmu wiążącego się z ochroną środowiska przyrodniczego.

            Dziękujemy za kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

          • Wędrówka po planetach wartości Archipelagu Skarbów

          • W dniach 6-7 listopada uczniowie kl.7a i 7b oraz kl.8a wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.: „Archipelag Skarbów”.

            Program ten opiera się na modelu profilaktyki zintegrowanej, odwołuje się do marzeń i pragnień młodych ludzi związanych ze szczęściem w miłości i życiu osobistym oraz realizacją życiowych pasji.

            Jest ukierunkowany na osłabienie czynników ryzyka i wzmacnianie działania czynników chroniących, które mają udokumentowany w badaniach związek z podejmowaniem przez młodzież zachowań problemowych. Uczestniczenie w programie ma chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki).

             Prowadzący w bardzo zrozumiały i ciekawy sposób wyjaśniali uczniom przyczyny problemów wieku nastolatków i wskazywali sposoby ich rozwiązywania. Zwrócili uwagę na czynniki chroniące m.in.: więź z rodzicami, nauczycielami oraz innymi pozytywnymi dorosłymi oraz utożsamianie się z własnym system wartości.

            Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem „Archipelagowych Szant”.

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują dzieci i dorosłych. 

            6 listopada dzieci z klas pierwszych przebrały się za wybranego bohatera z bajki Disneya lub przyniosły rekwizyt związany z tą postacią. Opowiadały o ulubionych bajkach, a następnie rysowały wybraną postać.

            Uczniowie świetnie się bawili rozwiązując quizy, zagadki i ciekawe zadania.

            Tekst i zdjęcia: Anna Pintal, Anna Hadło

          • Spelling Bee – czyli mistrz ortografii angielskiej w klasach IV - druga edycja!

          • Uczniowie klas czwartych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w literowaniu angielskich słów podczas szkolnego konkursu 'Spelling Bee'.

            Konkurs składał się z dwóch etapów, podczas których uczestnicy pisali literowane słowa
            ze słuchu, oraz literowali wylosowane wyrazy samodzielnie.

            Po eliminacjach klasowych do finału awansowali:

            Michał Babicz, Szymon Gontarz, Bartłomiej Jaskowski i Julia Wosiek z kl.4a

            Wioletta Płaza, Antoni Szymanek i Tomasz Woźnica z kl.4b

            Nadia Nowicka, Nicola Przednowek-Rzekęć i Nicola Szymczyk z kl.4c

            Wszyscy uczestnicy finałowego etapu świetnie radzili sobie z trudnymi słowami do literowania a różnice w punktacji między nimi były minimalne.

            Lista zwycięzców II Konkursu ortografii angielskiej dla klas IV– Spelling Bee.

            I miejsce

            Julia Wosiek kl.4a

            II miejsce

            Wioletta Płaza kl. 4b

            III miejsce

            Szymon Gontarz kl.4a

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Tekst i zdjęcia: M.Szczepanek, L.Mróz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych