• Spotkanie autorskie klas czwartych
          • Spotkanie autorskie klas czwartych

          • 14. czerwca uczniowie klas czwartych mieli okazję gościć Jarosława Sieka - pisarza, poetę, autora bajek, scenariuszy komiksów i wierszy dla dzieci. Poznali twórczość tego regionalnego pisarza , a także uczestniczyli w scenkach zaproponowanych przez autora. Dzisiejsze spotkanie dotyczyło  najnowszych komiksów propagujących ekologię i segregację śmieci.

            Jako pisarz zadebiutował w 2009 roku bajką Gość z Zamościa. Jeszcze w tym samym roku została wydana bajka Żurawie z Gdańska z audiobookiem nagranym przez Mirosława Bakę. W 2012 roku z okazji piłkarskich mistrzostw Europy napisał bajkę Piłka, bajka, gol, czytaną przez Katarzynę Bujakiewicz w ramach akcji Bajki w bramce, o której reportaż pojawił się w „Wydarzeniach” Polsatu. W 2014 roku pod patronatem TVP ABC ukazała się bajka Piłkarskie mistrzostwa Europy na wesoło. W 2016 roku wydał serię bajek o polskich reprezentacjach narodowych pt. Drużyna orłów, o której relacje ukazały się w „Teleranku”, Radiu Złote Przeboje i Radiu Eska. W 2017 roku miał już w swoim dorobku 50 książek. Na podstawie dziewięciu z nich powstały filmy animowane. Z okazji 10-lecia pracy artystycznej w dniach 25-26 kwietnia 2019 roku w Książnicy Zamojskiej odbył się z udziałem autora cykl wydarzeń literackich dla dzieci pt. „Biblioteka w rękach Sieka”.

          • Projekt edukacyjny „Polska w czasach PRL’u”

          • W ostatnich tygodniach, podczas lekcji historii, uczniowie klas ósmych realizowali projekt edukacyjny „Polska w czasach PRL’u”.

            Zadaniem uczniów było wcześniejsze przygotowanie się do tematu lekcji. Taka zmiana schematu pracy to odwrócona lekcja. A w naszym przypadku została ona dodatkowo uatrakcyjniona, ponieważ została przeprowadzona przez uczniów. Uczniowie prowadzący lekcje pracowali w grupach, opracowywali dany temat lekcji, a następnie za pomocą różnych metod także interaktywnych, prezentowali klasie. Prowadzący wykazali się niezwykłą pomysłowością. Przygotowali prezentacje, quizy, filmiki, a co najważniejsze pamiętali o elementach lekcji OK. Taka forma aktywności była dla uczniów nowym, niesamowitym doświadczeniem. Okazało się, że nie tak łatwo jest przeprowadzić lekcję, wejść w rolę nauczyciela i być ekspertem z tej właśnie tematyki. Klasa miała prawo zadawania pytań do prowadzących, natomiast prowadzący mogli egzekwować wiedzę, co chętnie robili.

            Po zakończonym dziale przyszedł czas na sprawdzian wiadomości. Ten okazał się również nietypowy. Uczniowie wykonali go na swoich telefonach. Otrzymali kody QR do zadań, jeśli wykonali je poprawie, to przekazywali nauczycielowi słowo klucz, z którego utworzono hasło podsumowujące. Okazało się, że wszyscy opanowali niezbędne wiadomości i umiejętności z zakresu historii Polski Rzeczpospolitej Ludowej.

            Ciekawym podsumowaniem projektu było wyjście uczniów do Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu. W czasy PRL’u wprowadził uczniów głos lektora Tomasza Knapika, który ciekawie opowiadał o znajdujących się tam eksponatach z minionej epoki, a było ich całe mnóstwo od wyposażenia kuchni, łazienki, pokoju dziennego do makiety z Czarnobyla i lady sklepu Pewex. Uczniowie zobaczyli jak wyglądała tara, telefon tarczowy, maszyna do pisania, przeźrocza, magnetofon czy pocztówka muzyczna. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się plakaty propagandowe zawierające często nieprawdziwe informacje typu „Matko, nie żałuj dziecku cukru. Cukier wzmacnia kości”. Podczas krótkiego konkursu z nagrodami, uczniowie mieli szansę wykazać się wiedzą o tamtych czasach. To była naprawdę ciekawa przygoda z historią.

          • Zamość miastem światowego dziedzictwa kultury - szkolny projekt

          • Uczniowie Siódemki w II semestrze realizowali szkolny projekt edukacyjny „Zamość miastem światowego dziedzictwa kultury”. Były wycieczki po pięknym naszym Starym Mieście, rozmowy i dyskusje, wymiana wiadomości, wspólna praca nad plakatami, lapbookami oraz prezentacjami.

        • Turniej  języka angielskiego dla klas IV ‘Kahoot or Quizizz’
          • Turniej języka angielskiego dla klas IV ‘Kahoot or Quizizz’

          • Uczniowie klas 4 rywalizowali ze sobą w dwuetapowym konkursie online w aplikacjach Kahoot i Quizizz.

            I etap zawierał pytania powtórzeniowe z całego roku nauki i wyłonił po czterech najlepszych uczniów z każdej klasy czwartej i byli to:

            Małgorzata Bartoszczyk, Dawid Gąska, Oskar Rycaj i Hanna Torzewska z kl.4a.

            Hanna Ciurysek, Alicja Derkacz, Hanna Dudek i Kaja Szkałuba z kl.4b

            Maja Anysz, Maksymilian Cioś, Kajetan Dzik i Antonina Kiecana z kl.4c

            II etap konkursu obejmował pytania z zakresu liczebników głównych i porządkowych oraz określania godzin.

            Po zaciętej rywalizacji na podium znaleźli się:

            1 miejsce: Oskar Rycaj

            2 miejsce: Dawid Gąska

            3 miejsce: Hanna Torzewska

            Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!

            Tekst i zdjęcia: M.Szczepanek, L.Mróz

        • Recytatorzy z naszej szkoły
          • Recytatorzy z naszej szkoły

          • 12 czerwca 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Zamościu odbyły się eliminacje powiatowe 42. Małego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

            Naszą szkołę reprezentowała Antonina Kiecana z klasy 4c przygotowująca się pod kierunkiem p. Edytay Wilczyńskiej – Krawiec oraz przedstawiciele klas młodszych: z klasy 1a Kornelia Barczuk, Bianka Olejko, Marcin Lewkowicz, Kornel Topolski, Oliwia Zarychta (opiekun p.Bożena Greszta), klasa 2a: Karolina Łaszkiewicz (opiekun: p.Agnieszka Dybzińska), Antoni Szymanek z kl. 3b (opiekun p. Anna Gregorowicz) oraz z klasy 3c Paulina Krajewska i Ewa Marczyńska (opiekun: p. Anna Hadło).

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom udanych występów i talentów recytatorskich.

            Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia:A.Sokalska-Wosiek

        • Gala laureatów
          • Gala laureatów

          • Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi
            Platon

            W dniu 12 czerwca 2023 r. w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się wojewódzka uroczystość podsumowująca konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wręczono dyplomy, podziękowania i nagrody laureatom konkursów przedmiotowych. Podczas uroczystej gali Pan Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski  oraz Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, pogratulowali uczniom, nauczycielom, dyrektorom oraz rodzicom osiągniętych sukcesów.

            W gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły – Aleksandra Kuśmierz z klasy 8b i Artur Biedula z klasy 8c, laureaci konkursu biologicznego. Na gali towarzyszyła im Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz Pani Marta Majewska, nauczycielka biologii.

            Było uroczyście i wzruszająco. Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół otrzymali gratulacje i podziękowania za swoją pracę.

            Naszym laureatom – Aleksandrze i Arturowi  życzymy dalszych sukcesów, spełnienia marzeń i pomyślnej realizacji planów życiowych.

        • Egzamin Taekwon-do ITF
          • Egzamin Taekwon-do ITF

          • W poniedziałek (12.06) w naszej szkole odbył się egzamin na stopnie uczniowskie w Taekwon-do ITF. Egzaminowi przewodniczył Mistrz Zbigniew Bujak (VIII DAN).

            37 uczniów stanęło przed wyzwaniem zdobycia swojego pierwszego (białego) pasa.

            Pozostali uczestnicy to posiadacze stopni, którzy zdecydowali się podnieść poziom swoich umiejętności, trenujący już nieco dłużej.

            Łącznie do egzaminu przystąpiło 51 uczniów. Wszyscy uzyskali promocję na wyższy stopień.

            Serdeczne gratulacje za waleczną postawę oraz stawienie czoła wyzwaniu, pokonując zmęczenie oraz stres egzaminacyjny.

            Tekst i zdjęcia: P. Biłant

        • Nagroda dla Danieli Mbas w II etapie „Projektu z ZUS”
          • Nagroda dla Danieli Mbas w II etapie „Projektu z ZUS”

          • Dnia 12 czerwca br. Daniela Mbas odebrała  dyplom uznania, nagrodę oraz gratulacje z rąk Pani Dyrektor Alicji Dubel za zajęcie I miejsca w etapie wojewódzkim konkursu „Projekt z ZUS”.

            Podziękowanie otrzymała Pani Anna Sawiniec – Szczech za popularyzację wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród młodzieży w ramach „Projektu z ZUS”.   

            Komisja wojewódzka wybrała jedną pracę Danieli Mbas i przekazała do komisji centralnej powołanej przez prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS.

            Patronat nad projektem  organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod nazwą „Projekt z ZUS” sprawują Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji Narodowej. W tym roku, patronat Honorowy nad projektem objął także Lubelski Kurator Oświaty.

            Laureatce życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień z życia archeologa

          • Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w niecodziennych warsztatach organizowanych przez Muzeum Zamojskie. Podczas ich trwania mieli okazję dowiedzieć się czym jest archeologia oraz poznać tajniki zawodu archeologa. Dowiedzieli się z jakich narzędzi korzystają naukowcy w czasie pracy oraz jakie kategorie zabytków odkrywane są przez nich pod ziemią.

            Uczniowie wzięli również udział w prawdziwych archeologicznych wykopaliskach, delikatnie wydobywając zabytki z piasku przy pomocy specjalnych narzędzi, czyścili je używając pędzli oraz opisywali je na przygotowanych kartach. Zadania wykonywali z wielką precyzją i zaangażowaniem.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska, A. Kardasz

        • Uczniowie klas 4 w Kalwarii Pacławskiej i Krasiczynie
          • Uczniowie klas 4 w Kalwarii Pacławskiej i Krasiczynie

          • Dnia 10.06.2023 r. uczniowie klas: 4a, 4b i 4c pod opieką o. Łukasza R., p. Dominiki Z., p. Joanny B. i Rodziców wyruszyli w podróż do Kalwarii Pacławskiej. Celem wyjazdu było kształtowanie szacunku wobec dzieł sztuki sakralnej i rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. Uczniowie mogli zobaczyć Cudowny Obraz Matki Bożej Słuchającej przed którym modlił się Jan III Sobieski oraz z miejsca przy wieży widokowej podziwiać zachwycającą panoramę Kalwarii Pacławskiej i okolic Przemyśla. Kolejnym miejscem do zwiedzania był zamek w Krasiczynie. Pomnik Historii - jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce, posiadający odnowione wnętrze i piękny park krajobrazowy w którym uczniowie w gronie kolegów i koleżanek aktywnie spędzili sobotni, wolny czas. 

            Tekst i zdjęcia: J. Bulak

          • Wycieczka Energylandia – Drezno – Berlin – Poznań

          • W dniach 5 – 8 czerwca 2023 r.  pojechaliśmy na szkolną wycieczkę do Niemiec.

            Pierwszym punktem naszej wycieczki była Energylandia. Jest to miejsce niezwykłe, w którym bawią się wspaniale zarówno dzieci, jak i dorośli. Energylandia proponuje różnorodne formy rozrywki począwszy od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych, dla najmłodszych. Każdy z nas mógł wybrać coś dla siebie: mogliśmy przełamywać nasze słabości, jednocześnie dobrze się bawiąc i przeżywając ciekawą przygodę z dozą adrenaliny. Po udanej zabawie w parku rozrywki udaliśmy się na nocleg do Zgorzelca.

            Drugi dzień wycieczki upłynął nam na zwiedzaniu Drezna. Jest  to miasto króla Augusta II Mocnego, miłośnika piękna. To na jego rozkaz powstały fantastyczne budowle, które zachwycają do dziś. Spacerowaliśmy po Starym Mieście, nazwanym Perłą Baroku, które od wieków zachwycało malarzy. My też byliśmy pod wrażeniem....

            Przeszliśmy promenadą spacerowo – widokową, zwaną balkonami Europy i podziwialiśmy panoramę nad rzeką Łabą, mimo deszczu było przepięknie. Następnie zwiedzaliśmy kościół Frauenkirche ( kościół Marii Panny), barokowy kościół odbudowany po 50 latach. Dzięki swojej kopule, którą nazwano „kamienny dzwon” stał się on znanym na całym świecie symbolem miasta.

            Później udaliśmy się do pałacu Zwinger – prawdziwy klejnot architektury Drezna, który służył władcom saksońskim do celów reprezentacyjnych. Wybudowany na polecenie króla polskiego Augusta Mocnego w 1709 roku został całkowicie zniszczony wskutek  nalotu bombowego podczas II wojny światowej. Jednak dzięki zachowanym planom budowlanym i fotografiom udało się go odbudować. Kompleks składa się z 6 pawilonów połączonych ze sobą galeriami: mogliśmy podziwiać 3 z nich: Galerię Obrazów Starych Mistrzów, Salon Matematyczno-Fizyczny i Zbiory Porcelany. Niesamowite!

            Trzeciego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Berlina – światowej metropolii i stolicy Niemiec. To przepiękne miasto z niewiarygodną ilością zabytków zachwyca, fascynuje i czaruje turystów. Miasto, które było świadkiem wielkiej historii XX wieku, było niegdyś podzielone murem na dwa: Berlin Wschodni i Berlin Zachodni.

            Spacer po Berlinie był bardzo interesujący: aleja Unter den Linden ( pod lipami), pozostałości muru berlińskiego, Brandenburger Tor ( brama brandenburgska), Reichstag – budynek parlamentu z nowoczesną, szklaną kopułą, Berliner Dom (ewangelicka katedra),Wyspa Muzeów – to po prostu trzeba zobaczyć!

            Na koniec wizyty w Berlinie udaliśmy się na plac Aleksandra, który Berlińczycy nazywają  Alexem. Swoją nazwę zawdzięcza carowi Rosji Aleksandrowi I, który przybył do Berlina z wizytą w 1805 roku i  dla upamiętnienia tego wydarzenia nazwano go od imienia cara. Niepowtarzalnym symbolem Alexa jest wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm). Ze swoimi 365 metrami wysokości, jest najwyższą wolnostojącą budowlą w Niemczech. Wjechaliśmy na wieżę i podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki i panoramę Berlina.

            Ostatni dzień naszej wycieczki już w drodze do domu, był elementem polskim: zwiedzaliśmy Poznań. Ostrów Tumski – początki kształtowania się polskości, przepiękne Stare Miasto, Bazylika kolegiacka zrobiły na nas niezapomniane wrażenia. O godz. 12.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży i podziwialiśmy koziołki. Po obiedzie, pełni wrażeń,  wyruszyliśmy do domu.

            Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, spędziliśmy fajny czas razem, poznaliśmy inną kulturę i język. Mamy też wiele wspomnień i chęć na kolejne wyprawy.

            Podróże!!! Czy można się nimi kiedyś nasycić?!

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Autorami zdjęć są: Oliwier Okrzesiak, Oskar Borek, Wiktor Gruszkiewicz, Piotr Nowosad – uczniowie klasy 6a oraz Sebastian Tyrka- uczeń klasy 8a.

        • Gala Artystów na Jasnej Górze
          • Gala Artystów na Jasnej Górze

          • „Piękno na to jest, by zachwycało”
            C. Norwid

            Dnia 7 czerwca w Częstochowie miała miejsce Gala Międzynarodowego Festiwalu ‘Sancta Maria’ w której udział wzięły: Monika Dynowska i Hanna Kudła z klasy 5c. Edycja 2023 r. pod hasłem „ Z Maryją Różańcową modlę się o pokój” objęta była patronatem MEiN. Festiwal to prestiżowe wydarzenie gdyż brali w nim udział artyści z całego świata. Laureatom Konkursu Plastycznego i Konkursu Muzycznego wręczono dyplomy i nagrody. W gronie nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły. Za ciekawie przekazany temat konkursu w pięknie wykonanej pracy plastycznej Monika Dynowska otrzymała I miejsce, a Hania Kudła III miejsce. Zwycięskie prace plastyczne można było oglądać i podziwiać na wystawie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Gala Festiwalu – to niezwykłe przeżycie i prawdziwa uczta duchowa. Na tle przepięknej scenerii Jasnogórskiej Jerozolimy przedstawiono sceny biblijne w które włączone były utwory muzyczne w wykonaniu Laureatów Konkursu Muzycznego. Po otrzymaniu nagrody i zakończeniu niecodziennego spotkania ludzi różnych narodowości była możliwość zwiedzenia wyjątkowych miejsc, zobaczenia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i podziwiania interesującej architektury miasta.

            Naszym laureatkom Monice i Hani życzymy, aby rozwijały zdolności artystyczne i osiągały kolejne sukcesy!!!

            Tekst i zdjęcia: J. Bulak

        • Kaligrafia nie jest łatwa!
          • Kaligrafia nie jest łatwa!

          • Tekst kaligraficzny ma swój niepowtarzalny urok. Charakterystyczny kształt liter. Specyficzne odstępy miedzy nimi. Każda litera jest trochę inna, zależnie od tego, obok jakiej litery stoi, co piszemy i jakie temu towarzyszą emocje. Odręczne pisanie dyscyplinuje człowieka i porządkuje sposób myślenia. Najważniejsze by ostatecznie tekst wyglądał estetycznie”.

            Prof. Wiktor Zin

            Uczennice klasy V a od dłuższego czasu pasjonują się kaligrafią, która wśród młodych osób nie jest szczególnie popularna. Julia Góźdź, Maria Malicka, Aleksandra Słupska, Zuzanna Włoszek, Zuzanna Łygas, Sara Sawczuk, Maja Juszczak, Paula Skop oraz Aleksandra Nowicka przygotowały prace na VI Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny ph. "Piórem i pazurem". Zadanie polegało na jak najpiękniejszym napisaniu cytatu z „Małego Księcia” z wykorzystaniem określonych narzędzi pisarskich.

            Powstały piękne i pełne staranności prace! Warto docenić kreatywność, dokładność i cierpliwość naszych uczennic, a efekty ich starań można zobaczyć w galerii.

            Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec

        • „Bazyliszek” w 4c
          • „Bazyliszek” w 4c

          • W ramach podsumowania cyklu lekcji o legendach dwie grupy z klasy 4c przygotowały inscenizację znanej krakowskiej legendy o Bazyliszku. Uwspółcześniona oraz tradycyjna wersja historii zaangażowała wszystkich uczniów, którzy chętnie wcielali się w wybranych bohaterów i tworzyli scenografię z czego tylko się dało. Mieliśmy więc w klasie krakowski jarmark, ciemną pieczarę potwora, a ryk Bazyliszka niósł się donośnie po szkolnych korytarzach. Umowne kostiumy i dobór rekwizytów doskonale pokazał, że  w teatrze nie wszystko musi być dosłowne, na lekcji można się dobrze bawić, a mniejszy lub większy talent aktorski ma każdy.

            Lekcja była przygotowana pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Edyta Wilczyńskiej–Krawiec.

            Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec

        • Nagroda w konkursie literackim
          • Nagroda w konkursie literackim

          • Aleksandra Słupska, uczennica kl.Va, zajęła II miejsce w XXI Wojewódzkim Konkursie Twórczości Literackiej, Plastycznej, Muzycznej, Teatralnej, Tanecznej „Zawsze niech będzie...” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
            Jak piszą organizatorzy - konkurs miał na celu propagowanie idei integracji z osobami niepełnosprawnymi poprzez różne formy twórczości dzieci, młodzieży, dorosłych oraz wspólne prezentowanie ich twórczości i osiągnięć.

            Ola napisała pracę literacką pt. „Opowiadanie o małej myszce”, w której - w pozornie prostej fabule - zawarła bardzo mądre i ponadczasowe przesłanie.

            Opiekunem uczennicy była nauczycielka języka polskiego Edyta Wilczyńska-Krawiec.

            Swoje prace na konkurs wysłały też inne osoby: Antonina Kiecana, Maria Flis i Maja Anysz z kl. 4c, Natalia Krawiec i Dawid Gąska z kl. 4a, Maria Malicka, Julia Góźdź z kl. 5a, Izabella Lewkowicz z kl.7a oraz Wanda Chwedyk i Maja Stankiewicz z kl. 8c.

            Wszystkim osobom gratulujemy zaangażowania i udziału w konkursie i życzymy sukcesów, nie tylko literackich.

            Tekst i zdjęcie: E. Wilczyńska-Krawiec

             

            Aleksandra Słupska

            „Opowiadanie o małej myszce”

                        Pewnego dnia, na wiosnę, za górami, za lasami w Szczurkowie pani myszka urodziła dziesięć malutkich, uroczych myszek. Niestety nieszczęśliwie się złożyło, że jedna z myszek urodziła się bez łapki. Rodzice nazwali ją Pusia. „Biedna myszka”- mówili wszyscy. Jednak gdy pewnego dnia państwo Myszkowie wrócili do norki z pysznym obiadem w formie robaczków, zauważyli, że głodna myszka o burym kolorze grzebie jedną łapkę w ubitej ziemi i skutecznie wykopuje sobie pokarm. Rodzice zaniemówili ze zdziwienia.

            Gdy myszka skończyła dwa tygodnie musiała udać się do „Gryzoniowej szkoły”. Kiedy zwierzątko wkroczyło do szkoły na trzech łapkach, większość pozostałych uczniów zaczęła się z niej śmiać. Biedna myszka z pewnością by się rozpłakała, gdyby nie kolega, który podszedł do niej zadowolony, że właśnie znalazł sobie przyjaciółkę. Miał na imię Orzeszek. Bardzo zaprzyjaźnił się z Pusią i zachwycił się jej umiejętnością kopania robaczków jedną łapką w mocno stwardniałej ziemi na dużej głębokości. Nie każdy to potrafi!

            Pusia rosła i nie miała żadnych problemów ze swoimi trzema łapkami, wręcz przeciwnie, była najlepsza w „Gryzoniowej szkole”. Jednak niedługo nastała zima, przyszły mrozy i myszki nie mogły uczęszczać do szkółek. Większość zwierzątek zapadła w sen zimowy, lecz te które nie zdążyły zasnąć, okropnie głodowały, gdyż trawę i koniczyny przysypał gęsty śnieg. Ziemia zamarzła i stwardniała tak, że kopanie robaczków stało się niemożliwe. Ale nie dla naszej myszki. Każdego dnia cierpliwie grzebała zamarznięte pożywienie i ze swoją dużą rodziną roznosiła je do norek, przekopując się mocną łapką między śniegiem. Odwiedziła też norkę Orzeszka, przynosząc mu góry pysznych robaczków, za które jego rodzina zabrała się niemal od razu.

            Dzięki myszce gryzonie już nigdy nie głodowały. Na cześć dzielnego zwierzątka, które poradziło sobie z trudnościami i uratowało wszystkich od śmierci głodowej, postawiono myszce pomnik, który stoi do dziś w miejscowości Szczurkowo.

        • Klasa 3a w Zoom Naturze
          • Klasa 3a w Zoom Naturze

          • 5 czerwca 2023r. uczniowie klasy 3a uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce w Zoom Naturze w Janowie Lubelskim. Wiedzę przyrodniczą rozszerzali w specjalnych laboratoriach, w czasie warsztatów z egzotycznymi zwierzętami oraz podczas gry terenowej.

            Tekst i zdjęcia: A. Pintal

        • Mistrzowie słownictwa angielskiego w klasach V
          • Mistrzowie słownictwa angielskiego w klasach V

          • Uczniowie klas V rywalizowali między sobą o tytuł mistrza leksyki angielskiej.

            Konkurs ‘Vocabulary Master’ składał się z dwóch etapów i obejmował słownictwo z tematów ‘Człowiek’ i ‘Dom’.

            Bezkonkurencyjny okazał się Marcel Momot z 5c, który zajął I miejsce z kompletem punktów.

             II miejsce zajęła Gabriela Kucińska z 5b a trzecie miejsce Filip Flaga również z 5b.

            Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!

            Tekst i zdjęcie: L.Mróz

        • Lekcje w zoo
          • Lekcje w zoo

          • Klasy 6a i 6b wzięły udział w nietypowych lekcjach biologii. Odbyły się one w ogrodzie zoologicznym.Podsumowaliśmy w ten sposób cały rok nauki o zwierzętach. W ogrodzie uczniowie dokonali obserwacji różnych gatunków zwierząt, wykonywali polecone im zadania, robili zdjęcia i zachwycali się różnorodnością królestwa zwierząt.

            Tekst i zdjęcia: Marta Majewska

        • Maria Konopnicka po angielsku
          • Maria Konopnicka po angielsku

          • W ramach obchodów Dni Języków Obcych  dnia 1 czerwca  odbyła się kolejna edycja konkursu na najlepsze tłumaczenie utworów polskich pisarzy. W poprzednich latach nasi uczniowie dzielnie stawili czoła  poezji  C.K Norwida i  B. Leśmiana. W tym roku  uczniowie klas ósmych tłumaczyli fragment utworu Marii Konopnickiej „Jak to ze lnem było”. 

            Najlepiej z prozą M. Konopnickiej poradziły sobie 2 zespoły i to one zdobyły I miejsce w konkursie:

             Artur Biedula, Wanda Chwedyk i Karolina Korga oraz Olgierd Borowski i Maksymilian Radzik

            Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!

            Tekst i zdjęcie: A.Szuwara, L.Mróz

          • Dzień talentów – POKAŻ, co potrafisz!

          • 1 czerwca 2023 r. w naszej szkole zapanował duch wielkiej radości dziecięcej oraz rywalizacji, był to dzień odkrywania Talentów uczniowskich. Uczniowie z klas I– VII zaprezentowali swoje małe, duże oraz wielkie umiejętności przed społecznością uczniowską. A talenty były różnorodne: plastyczne, recytatorskie, muzyczne, wokalne, aktorskie, taneczne, sportowe, występy solistów, duetów oraz popisy grupowe.

            Pokazy uczniów oceniała komisja sędziowska w składzie: Pan Jerzy Michalski – Wicedyrektor Wydział Oświaty Miasta Zamość, Pani Dorota Mach – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Pan Andrzej Osuch – Przewodniczący Rady Rodziców, Pani Teresa Sołowiej - Przewodnicząca Rady Osiedla „Promyk”, Pani Janina Gąsiorowska – absolwentka naszej szkoły, Pan Lucjan Gnyp – przyjaciel Siódemki, Pani Beata Stasiuk, Pani Agnieszka Wysocka oraz Pani Agnieszka Jaworska - nauczyciele Siódemki. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem. Zgodnie z regulaminem należało dokonać wyboru jednej najlepszej klasy w każdej kategorii wiekowej, klasy I-III oraz IV-VII. 

            W tym roku  spośród klas I – III zwyciężyła klasa IIc ,wychowawca Pani Anna Kardasz.

            W kategorii klas IV –VII najlepsza okazała się klasa Vc , wychowawca Pani Małgorzata Bożek.

            Klasy wyróżnione przez jury to  IIa, IIIc, IVa i IVb.

            Gratulujemy!!!

            Na zakończenie naszych pokazów zaprezentował swoje talenty  wokalne i instrumentalne Pan Lucjan Gnyp. Przepięknie zagrał na pianie i zaśpiewał dla całej społeczności szkolnej. Pani Janina Gąsiorowska podzieliła się swoimi wspomnieniami z lat spędzonych w naszej szkole w latach 40, XX wieku oraz wręczyła na ręce Pani Dyrektor Alicji Dubel prezent dla całej społeczności szkolnej. Wszyscy uczestnicy imprezy: uczniowie, nauczyciele oraz goście – przyjemnie spędzili czas i wspaniale się bawili, obdarzając wszystkich wykonawców gorącymi brawami. Pani Dyrektor Alicja Dubel również odczytała życzenia od Pani Teresy Misiuk – Lubelskiego Kuratora Oświaty skierowane do wszystkich dzieci z okazji „Dnia Dziecka”.

            Rolę konferansjera bardzo profesjonalnie pełniła Pani Marena Szczepanek. Za organizację imprezy odpowiedzialne były: p. Anna Sokalska-Wosiek, p. Anna Sawiniec – Szczech, p. Katarzyna Beda, p. Sylwia Perzyńska.

        • Moja wymarzona planeta
          • Moja wymarzona planeta

          • 30 maja rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny  dla klas I – III „Moja wymarzona planeta”. Dzieci mają fantastyczne wyobrażenia o  wymarzonych planetach a ich wyobraźnia jest nieskończona.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudowne, kolorowe prace oraz dzielenie się swoimi marzeniami.

             I miejsceOliwia Tuszyńska kl. IIc i Bartosz Flaga kl. IIIa

             II miejsceFranciszek Łygas kl. Ib i  Iga Dębska kl . Ic

             III miejsceNicola Tłuczek kl. IIIc

             Gratulujemy!!!

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • Książki – to złoto a biblioteka – to sezam.” Takie piękne słowa usłyszał nauczyciel bibliotekarz oraz wszyscy zgromadzeni w bibliotece szkolnej na spotkaniu od ucznia klasy Ia, Bruna.

            30 maja w szkole bibliotece uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic zostali włączeni do grona przyjaciół książek. Podczas spotkania  dzieci wykazały się znakomitą znajomością  czym jest biblioteka szkolna, w jaki sposób można korzystać z przestrzeni, którą im dostarcza, jak można ciekawie spędzić  czas wśród książek oraz jak dbać o wypożyczane książki.

            Później dzieci zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej książkami otrzymanymi  z Instytutu Książki w ramach kampanii  „Mała książka – WIELKI człowiek”.

            Gratuluje wszystkim uczniom i życzę aby książki w ich życiu stały się najcenniejszym kruszcem – „złotem”.

        • Zwycięzcy Złotych Szkół NBP III edycji 2022/2023
          • Zwycięzcy Złotych Szkół NBP III edycji 2022/2023

          • Dnia 30 maja 2023 r. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej pod kierunkiem p. Anny Sawiniec – Szczech uczestniczyła w transmisji gali finałowej III edycji ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że „Siódemka” została dwukrotnym zdobywcą tytułu „Złota Szkoła NBP”. III edycja ogólnopolskiego konkursu odbyła się pod hasłem: Poznajemy bank centralny. Zgłosiło się 406 szkół, które wykonały rekordową liczbę lekcji z ekonomią.

            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która popularyzowała wiedzę ekonomiczną w roku szkolnym 2022/2023: Emilia Kaniewska, Daniela Mbas, Karolina Korga, Oliwia Liminowicz oraz Karolina i Aleksandra Guzek.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację III edycji projektu „Złote Szkoły NBP”.

            Gratulujemy laureatom i czekamy na kolejną edycję!

             

            Tekst i zdjęcia: koordynator p. Anna Sawiniec - Szczech

        • Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego
          • Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego

          • Daniela Mbas - otrzymała stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami województwa lubelskiego w kategorii „najmłodszy twórca kultury”.

            Uroczysta gala wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego odbyła się

            29 maja 2023 r. w Teatrze  Muzycznym w Lublinie. Stypendia otrzymało ponad 230 osób.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

        • Wycieczka klas szóstych Krasiczyn – Przemyśl - Bolestraszyce
          • Wycieczka klas szóstych Krasiczyn – Przemyśl - Bolestraszyce

          • 29.05 klasy szóste pod opieką nauczycieli uczestniczyły w wycieczce szkolnej trasą: Krasiczyn – Przemyśl - Bolestraszyce.

            Zwiedzanie rozpoczęło się od zamku w Krasiczynie. Jest to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie. Spacer po parku, widok zamku z zewnątrz wzbudził wiele emocji wśród naszych uczniów.

            Następnie odwiedziliśmy Przemyśl, gdzie czekały nas kolejne atrakcje: Spacer po Starym Mieście- Zamek Kazimierzowski, pomnik Wojaka Szwejka, zabytkowy dworzec PKP, Katedra- wieża widokowa, panorama miasta.

            Kolejnym  punktem programu był przejazd do Siedlisk i zwiedzanie mrocznego Fortu Salis Saglio, na terenie którego zachowały się m.in.: ceglana brama wjazdowa, koszary szyjowe z kazamatami, magazynami amunicji i szybami wind, stanowiska artylerii i schrony dla załogi na wale fortu. Fort znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy polsko-ukraińskiej, więc musieliśmy zachować szczególną ostrożność

            Najwięcej radości wzbudził jednak zjazd torem saneczkowym!!! Szczęśliwi i głodni udaliśmy się na zasłużony posiłek.

            Po obiedzie udaliśmy się do Arboretum w Bolestraszycach. Należy ono do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m. in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych; rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej. Spacer z przewodnikiem po jednym z najpiękniejszych ogrodów w kraju zakończył naszą przygodę i niestety musieliśmy wrócić do Zamościa.

            Ps. Planujemy już następny.

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

        • Sukces Pani Agnieszki Burak
          • Sukces Pani Agnieszki Burak

          • W dniu 29.05.23 r. w ZDK odbył się I Wojewódzki Przegląd Twórczości Wokalnej Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Wszyscy występujący reprezentowali bardzo wysoki poziom. Na gali finałowej naszą szkołę reprezentowała Pani Agnieszka Burak, która przy akompaniamencie Pana Piotra Siewienia, pięknie zaśpiewała utwór Hanny Banaszak „Pogoda ducha”. Cieszymy się z Państwa sukcesu. Ogromne gratulacje!!!

          • Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty

          • Niesamowity i poruszający, wzbudzający niesamowite emocje koncert z okazji Dnia Mamy i Taty.

            Wieczorem 26 maja w Zamojskim Domu Kultury miał miejsce "Dziecięcy Koncert dla Mamy i Taty". Na scenie zaprezentował się nasz Chór FORTE oraz soliści z chóru a także soliści z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowani przez Panią Katarzynę Bedę.

            Wszyscy wystąpili z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Maestro Tadeusza Wicherka, który był pomysłodawcą koncertu i całego wydarzenia.

            Usłyszeliśmy między innymi takie piosenki jak "Nie ma jak u mamy", "A ja wolę moją mamę", "Dobrze z tatą iść", "Tato już lato", "Dziękuję mamo", "Cudownych rodziców mam" czy "Kocham cię, ti amo, je t'aime"...

            Atmosfera była ciepła, rodzinna i baaardzo gorąca a każdy z uczestników na widowni znalazł dla siebie utwór, który wzruszał do łez.

            Serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Wicherkowi - Dyrektorowi Orkiestry Symfonicznej za zaproszenie i mamy nadzieję na kolejne tak magiczne wydarzenia z naszym udziałem.

        • Egzamin Ósmoklasisty w naszej szkole
          • Egzamin Ósmoklasisty w naszej szkole

          • W dniach 23-25 maja, uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego. To pierwszy tak poważny sprawdzian w ich życiu. Wierzymy, że dali z siebie wszystko. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i tradycyjnie życzymy samych 100%.

        • Podsumowanie konkursu „Dzieci Zamojszczyzny”
          • Podsumowanie konkursu „Dzieci Zamojszczyzny”

          • 18 maja 2023 r. odbyło podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny. Trudne losy mojego regionu” organizowanego przez naszą szkołę pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zamość oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

            Przedmiotem konkursu była wiedza o dziejach Lubelszczyzny podczas II wojny światowej (wysiedleniach, pacyfikacjach), a także losy Dzieci Zamojszczyzny. Zadaniem uczestników konkursu - uczniów klas 7-8 szkół podstawowych było przygotowanie prezentacji w dowolnej, nowoczesnej technologii (prezentacje, video, animacje, podcasty, escape roomy i inne dostępne aplikacje). Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu tematyki konkursu, ale także umiejętnościami korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych.

            Podsumowanie miało miejsce podczas wideokonferencji, w której wzięli udział Uczestnicy konkursu wraz z Opiekunami, Komisja Konkursowa, Pani Alicja Dubel – Dyrektor naszej szkoły,   oraz organizatorki konkursu – Pani Marta Słomianowska, nauczycielka historii, języka polskiego i plastyki oraz Pani Małgorzata Drozd, nauczycielka historii.   

            Gościem specjalnym konferencji była Pani Agnieszka Jaczyńska – historyk, nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Zamościu. Pani Jaczyńska specjalizuje się w historii najnowszej, bada dzieje Zamojszczyzny w okresie okupacji. Jest laureatką wielu nagród oraz publikacji, np. „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna – pierwszy okręg wysiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Jest również absolwentką naszej szkoły i od wielu lat wspiera

            nasz konkurs.

            Spotkanie rozpoczęło się prelekcją Pani Agnieszki Jaczyńskiej na temat trudnej historii Lubelszczyzny podczas okupacji. Przedstawiła losy Dzieci Zamojszczyzny, nawiązując do tragicznej sytuacji wszystkich wojennych dzieci, także tych na Ukrainie.

            Następnie odczytano wyniki konkursu. W skład Komisji Konkursowej weszły nauczycielki z Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Pani Agnieszka Kowalczuk, Pani Joanna Magdziak oraz Pani Barbara Mazurek. Oceniając prace Komisja wzięła pod uwagę zgodność z Regulaminem, ciekawą formę przekazu oraz poprawność merytoryczną.

            Wyniku konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce i nagrodę otrzymała Daniela Mbas, uczennica naszej szkoły z klasy 8b – nauczyciel opiekun Pani Małgorzata Drozd;

            II miejsce i nagrodę otrzymała Daria Adamczuk, uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie – nauczyciel opiekun Pan Dariusz Smoll;

            III miejsce i nagrodę otrzymała Magdalena Muda, uczennica Szkoły Podstawowej im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie – nauczyciel opiekun Pani Katarzyna Dubaj-Serwatka;

            Ponadto Komisja przyznała wyróżnienie dla Zofii Majewskiej uczennicy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Werbkowicach – nauczyciel opiekun Pani Bożena Wolańczuk.

            Fundatorami nagród dla uczestników był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

            Dodatkowo przyznano nagrodę specjalną  w postaci Vouchera na obsługę  przewodnicką obejmującą 3- godzinne zwiedzanie Zamościa dla nauczyciela wraz z grupą młodzieży.  Drogą losowania Voucher otrzymała Pani Katarzyna Dubaj-Serwatka nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie. Voucher został ufundowany przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i przygotowanie wspaniałych, poruszających prac. Gratulujemy laureatom i wyróżnionej oraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

          • Zapraszamy na koncert

          • Chór FORTE wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego serdecznie ZAPRASZA na magiczny wieczór pełen Miłości i Wdzięczności.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych